• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Uwaga

Ludzie DOOKOŁA

Bartłomiej Bart Suder

Bartłomiej Suder i kawa, w RzymieWyprawa wciąga mnie jak snorkel powietrze, w podróż zmieniam nawet delegacje. Na co dzień w agencji reklamowej zajmuję się planowaniem strategicznym, po godzinach amatorsko ścigam się zabytkowym Fordem Capri. Marzy mi się wielki hangar pełen starych samochodów. Byłoby co remontować do końca życia i jeden dzień dłużej, to lubię!

Na podróżniczym koncie mam już samochodowe ekspedycje na Zakaukazie, wschód Europy i do północnej Afryki. Dwa razy w roku wypasam stado terenówek na połoninach Ukrainy i Rumunii. Zachwyciłem się serbskimi owczymi serami i papryką z czosnkiem, dlatego następna terra incognita do zbadania to Bałkany. Nie umiem gotować. Zaparzę herbatę w każdych warunkach. No i bacowanie weszło mi w krew, więc w ekspedycji Globall będę pełnił funkcję kierownika ekspedycyjnego.

Członek załogi Daihatsu Rocky F75.

Mateusz Matou Zmyślony

Mateusz Zmyślony i słońOd urodzenia pięty mnie swędzą. Muszę więc się przemieszczać i poznawać świat. Najlepiej tak, by jak najwięcej zrozumieć i nikomu podróżowaniem nie zaszkodzić. A jeśli się da, to pomóc. Dlatego przed wyprawą czytam tony książek o celu, do którego zmierzamy. Wszystko jest ważne – historia, statystki ekonomiczne, geopolityka. Polskę objechałem już z tysiąc razy, poznałem kajakiem 28 naszych rzek. Byłem już w krajach Europy Wschodniej, Zachodniej, Południowej i Północnej, Azji - Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Środkowej. To na pewno nie koniec. Jestem animalsem – wszędzie, gdzie mogę, szukam wśród zwierzaków kumpli. Poznałem się już z bliska ze słoniem, panterą, małpą, nosorożcem, kormoranem i delfinem, a na co dzień żyję w stadzie z Mysią, Łosiem, Dżesi i Bigosem. A offroad? Pochłonął mnie w całości. Dlatego na co dzień jest defender Gucio, a od święta zabytkowy, terenowy pancernik Ferret. Mój zawód – reklama. Podczas Globall myślę o misji wyprawy i spisuję naszą historię.

Jerzy Jurek Chamielec

Jurek patrzy okiem na Internaute z pod lewej brwiŻeglarz i podróżnik. Chemik i ekspert handlowy. Ojciec i przyjaciel. Amator fotografik i miłośnik off-rodu. Fan książek Krajewskiego i zespołu The Doors.Właściciel domu, narzeczonej Kamili, dzieci Mili, Mai, Kamila, psa Budynia i kota Rudego.
Zawodowo od lat związany z branżą produkcji gadżetów reklamowych. Aktualnie zarządza firmą MAMACUBE, w której stworzył zespół specjalistów w dziedzinie produkcji tekstyliów i gadżetów reklamowych.
Dewiza życiowa - nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia.

Podczas ekspedycji GloBall – filar ekipy techniczno logistycznej.

Członek załogi Daihatsu Rocky F75.

Mariusz Szumiec

Mariusz Szumiec w okularachInformatyk, elektronik - wyczynowy technolog stowarzyszenia DOOKOŁA, przypadek geniusza-złotej rączki. Cechuje się koniecznością osobistego posiadania wszystkiego co może być niezbędne w naprawie czegokolwiek. Z uwagi na zawodowe zainteresowania diagnostyką obrazową.
Zna dosłownie każdą śrubkę w aucie Land Rover Defender 200TDI. „Defa”, którego posiada na spółę z Matołem osobiście i w całości rozłożył i złożył, oczywiście by mieć pewność, że podczas ekspedycji GloBall 2012 ten Defender da sobie radę w każdej sytuacji. Poza off-road’em tata Tadzia i mąż Madzi, właściciel diagnostycznej firmy medycznej. Dla kolegów „Mario” – podczas GloBall 2012 odpowiedzialny m.in. za łączność radiową, GPS, Internet oraz zabezpieczenie techniczno-serwisowe.

Tomasz Stańco

Tomasz Stańco patrzy głęboko w obiektywRocznik 1977 - pasjonat fotografii, filmu i wszystkiego co z nimi związane. Niedoszły absolwent kulturoznawstwa na UJ. Miłośnik niestandardowego sposobu podróżowania i spędzania wolnego czasu. Właściciel firmy zajmującej się oświetleniem w filmie i reklamie, jak również artystycznymi formami oświetlenia wnętrz. Na co dzień współpracownik jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych jako realizator światła w programach studyjnych, serialach i filmach dokumentalnych.

W ramach projektu Globall operator kamery, specjalista od lokalnych kultur i religii oraz ostoja zdrowego rozsądku i siłacz w dziedzinie "siła spokoju". :]


Marcin Żelazny Hetman Staniszewski

Zapatrzony Marcin Staniszewski w okularach.

Marcin Staniszewski – rocznik 1977, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Reżyser scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, wizerunkowych reportaży i spotów reklamowych. Dokumentacja i współpraca reżyserska przy realizacji reportaży telewizyjnych dla TVN. Od 2008 roku związany z TVP Kraków, ze Studiem Dokumentu i Reportażu. Scenariusz i reżyseria filmów dokumentalnych dla TVP 1, TVP 2 i TVP Info. Współpracuje również z teatrem „Łaźnia Nowa” w Krakowie. Podczas ekspedycji GloBall odpowiada za materiał filmowy.

Antek Grałek alias Tony „Tu Byłem” Gralek

Antek Grałek Tony

Rocznik 89... Z tego co wiem, jestem jedynym członkiem ekspedycji, który musiał zapytać mamę o zgodę.

Absolwent liceum ogólnokształcącego,
3 semestrów Filologii Hiszpańskiej we Wrocławiu i kilku ciekawych prac. Tak jak książę Leto Atryda z Diuny, uważam, że człowiek potrzebuje zmian, inaczej coś w nim usypia.

Cieszę się, że jest tyle "rzeczy", które można poznać.. albo zobaczyć, albo przynajmniej wymyśleć i nakręcić.

Pracuję jako operator kamery - ale miałem też przyjemność montować, reżyserować, oświetlać i takie tam...
To, że znalazłem sie w takim gronie jak ekipa Globall, jest dla mnie inspirujące :)

Co będzie w Afryce... Dowiem się po pożegnaniu z Afryką, ale do tego czasu wesprę pion operatorski.

Paweł Huragan Kochan

Paweł Kochan na tle niebaNa co dzień u boku pysznej D, ojciec trójki wspaniałych dzieci, z zawodu prawnik, już nie praktykujący. Od dzieciaka smakuję gór, wód, lasów, sadów, błot, trud, znój i przygodę.
A świat?, w świecie bywam, najczęściej autem ale też pieszo, rowerem, autobusem, pociągiem. Zwiedziłem 24 kraje Europy, w tym kilkakrotnie wszerz i wzdłuż Polskę, którą polecam przede wszystkim. Polska oprócz ciekawych ludzi, regionalizmu, zróżnicowanego terenu,  przeróżnej architektury będącej spuścizna wielokulturowości jaka gościła w dziejach Polski, posiada cukiereczki jakich spodziewało by się niewielu. Jako szczeniak i podlotek (a i niedawno też kosztowałem) wielokrotnie uczestniczyłem w wykopaliskach archeologicznych. Zdarzyło mi się być przy wydobyciu najstarszego na świecie bumeranga, w jaskini Obłazowa niedaleko Nowego Targu. Bumerang wykonany został z ciosu mamuta, a liczy około 24 tys. lat !! Nawet Australijczycy mogą  pochwalić się jedynie drewnianym sprzed zaledwie 10 tys. lat. Bombowo, bo Ziemia wiele o nas jeszcze opowie. Planuję bywać dalej niż dotychczas, poznawać, podglądać, dotykać, smakować innych ludzi, innych ziem, innego świata. 

Tomek Sanak vel Gerber

Tomek Sanka przy helikopterze, Afganistan

Specjalista od łowienia w Styksie, uczę innych jak wyciągać ludzi ze stanu śmierci klinicznej
i podobnych sytuacji które obejmuje Tanatologia. Staję do pojedynków z Hypnosem, Apollem, Morfeuszem - mam dobry wskaźnik wygranych. Prawie dwa lata spędziłem w Afganistanie pracując jako ratownik w zespołach ewakuacji medycznej.


Siedem miesięcy łowiłem kraby na morzu Irlandzkim,  10 lat studiowałem, uwielbiam swoją Dziewczynę i Yogę wg Sivanandy. W Polsce pracuję jako instruktor zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych oraz ratownictwa taktycznego. Silnie uzależniony od dobrostanu hiperadrenergicznego, podczas ekspedycji będę odganiał komary i dbał o zdrowie towarzyszy.

Tomek zamieni się w połowie trasy z wyjeżdżającym do kraju Doktorem Robertem. Jakiś lekarz musi z nami być ;-)

Piotr Bolo Bolko

Piotr siedzac na Jaku pokazuje VictoryFotograf reklamowy i dokumentalny, studiował w Konserwatorium w Ostrawie w klasie fotografii oraz Państwowej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Instruktor Akademii Przygody, harcerz, organizator i uczestnik rajdów offroadowych i wypraw (Ukraina, Rumunia, Gruzja, Syberia, Mongolia) prowadzi studio fotografii żywności oraz Spółdzielnię Kreatywną www.madeinbrain.com, miłośnik gór, Land Rovera i motocykli enduro oraz  Monty Python'a, muzyki, dobrego jedzenia i wina.

Podczas ekspedycji GloBall – filar ekipy fotograficznej i filmowej.

Jacek Pniewski alias Jazzman

Jacek Pniewski alias JazzmanNajświeższy transfer „to the GloBall team”. O akcji dowiedział się od Paparazziego, w święta Bożego Narodzenia. Jako, że jest prawdziwym Kozakiem, natychmiast się zdecydował i jako ostatni dołączył do naszej ekipy w Kenii.

Jazzman jest w ramach GloBall odpowiedzialny za rozbudowywanie relacji międzykulturowych za pomocą gitary, którą biegle włada. Z czasie wolnym od naszej pracy misyjnej i meczów, Jacek będzie poważnym wsparciem dla ekipy technicznej. Jako mechanik Jazzman jest prawdziwym autorytetem – w Polsce jest szczęśliwym posiadaczem własnego czołgu T 55 i drugo-wojennego, opancerzonego Half Truck’a. Samodzielnie je naprawia, podobnie jak ciężki sprzęt budowlany, którego sprzedażą zawodowo się zajmuje. Takie doświadczenia są mile widziane na naszej trasie.

Obywatel Pniewski poznał już trochę świata, więc nie czeka go z nami szok kulturowy – zwiedził m.in. całe Indie, kilka krajów Afryki i Kirgistan. Podczas meczów Jazzman z godnością stoi na bramce.

Tomek Tryba vel Paparazzi

Tomek Tryba vel Paparazzi

Doświadczony podróżnik, odwiedził już m.in. Indonezję, Mali, Burkina Faso i Indie.  Członek sekty Land Roverowej, szczęśliwy posiadacz Defendera. Na co dzień prowadzi agroturystykę w Toskanii pod pełnym życia szyldem „Wino i śpiew”, którą część z nas miała okazję odwiedzić – w związku z czym gorąco ją polecamy, bo jest tam naprawdę super: www.winoispiew.com 

Paparazzi w ramach GloBall zajmuje się kuchnią – na szczęście świetnie gotuje, co niesamowicie poprawiło komfort życia wewnątrz naszego GloBall Camp :-) Dzielnie radzi sobie również z przełamywaniem wszelkich barier w komunikacji międzyludzkiej, międzykulturowej i międzywszelakiej – Tomek nie wie, co to granice i podziały, tak po prostu. Jest też naszym pierwszym muzykiem w składzie – coś tam gra na drewnianej fujarce, a właściwie flecie prostym, co chwilami wzbogaca atmosferę GloBall o konieczną, nieco romantyczną tonację ;-)

Marta Marchewka Skutnik

Marta Skutnik NurkujeAbsolwentka romanistyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (dawna WSP) i dziennikarstwa na UW. Na co dzień stylizuje "pokarmy" do sesji zdjęciowych i na planach filmów reklamowych. Pasjonatka podróży, szczególnie tych podwodnych (AOWD w Padi) i nieustraszona przemytniczka bezpańskiego psa znalezionego w rowie - Dżordżunia z Gruzji. Jest nadzieja, że do Polski nie uda się jej przemycić np. małego, bezdomnego szympansa.

Uwielbia czytać dobrą literaturę, a w związku z wyprawą przede wszystkim książki poświęcone Afryce. Mama Maksa i konkubina Bola. Oprócz Dżordżuni szczęśliwa posiadaczka psa Gacka i kotki Loli.

Robert Doktor Szlęk

Robert na fotografii z dyplomuLekarz medycyny rodzinnej. Dyplom otrzymany w 1997 r., ojciec Kacpra i Matyldy, żeglarz z zamiłowania (stopień j.k.ż.b. nr 1320 zdany w1994 r.). Przygodę z żaglami rozpoczynał w latach 80-tych w KŻDH “ Biała Fregata” przy Retmanacie Nowa Huta. Na morzu spędził łącznie rok żeglując po Bałtyku , Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Pokonał pod żaglami Atlantyk - śladami Krzysztofa Kolumba spędzając z załogą miesiąc bez zawijania do portu. Obecnie pracuje w pogotowiu i pogłębia wiedzę z zakresu medycyny tropikalnej. Jako Prezes Stowarzyszenia “Skuteczny Tyniec” działa na rzecz ocalenia lokalnej kultury i historii “Małej Ojczyzny”.

Podczas GloBall – Lekarz Ekspedycji, Człowiek, Który Stawi Czoła Malarii, Toksynom i Zatruciom.

Piotr Żaba Janas

Piotr Żaba Janas na rowerzeAbsolwent Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim.

Właściciel 108p.pl, w ramach którego praktykuje jako filmowiec, fotograf, montażysta, kierownik produkcji, tworząc na bieżąco teledyski, filmy reklamowe, animacje filmowe, efekty wizualne, sesje zdjęciowe oraz kiedyś seriale. Współpracował z TVN, LePremiere, Barlinek, Laboratorium, Clapham South, Meblik, Eskadra, Valvex…

Z buddyjskim spokojem przez życie idący fascynat przygód, wypraw motocyklowych, paralotniarstwa, wspinaczki, offroad-u, żeglarstwa a zimą snowboardu.

Od niedawna właściciel domu, w którym odkrywa swoje nowe umiejętności, w czym pomagają mu najbliżsi : pani Andzia, syn Gustaw, i Koks the Dog.

W wyprawie do Afryki wesprze ekipę filmową.

Aleksander Bochenek

Fotograf dokumentalny, absolwent wydziału fotoreportażu w GrisArt Escola w Barcelonie.
Główne obszary jego zainteresowanie to religia, nierówności społeczne oraz moralność. Fotografował w kilkudziesięciu krajach. Obecnie przygotowuje dokument o ofiarach wirusa HIV
w zachodnim Bengalu. Jego prace wystawiane były między innymi w Paryżu, Barcelone, Londynie, Warszawie i Krakowie.
Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kolektywu fotograficznego Babel Images i Krakowskiej Grupy Fotograficznej.

Nietrudno domyślić się, że Aleksander będzie podczas GloBall robił… zdjęcia. Ale odpowiada również za przekraczanie granic, co w Afryce wcale nie jest takie proste.

Dodatkowe informacje